Articles

Hits: 752

POLITICA DE UTILIZARE COOKIE-URI

Informațiile prezentate în continuare au scopul de a aduce la cunoștința utilizatorului mai multe detalii despre plasarea, utilizarea și administrarea "cookie"-urilor utilizate de site-ul www.scoala56.com 

Vă rugăm să citiți cu atenție informațiile care urmează:

 • Acest website folosește "cookie"-uri pentru a furniza vizitatorilor o experiență mult mai bună de navigare și servicii adaptate nevoilor și interesului fiecăruia.
 • Aceste "cookie"-uri pot proveni de la următorii terți: Adwords, Google Analytics, Google.com, Facebook, Youtube etc.
 • "Cookie"-urile au rolul de a facilita accesul și livrarea serviciilor folosite de utilizator de internet, precum personalizarea anumitor setări (limba, țara).
 • "Cookie"-urile, pe baza informațiilor pe care le adună despre utilizatori, îi ajută pe deținătorii de site-uri să își eficientizeze produsul și serviciile astfel încât acestea să fie cât mai ușor accesat de către utilizatori, de asemenea cresc gradul de eficiență a publicității online și nu în ultimul rând pot permite aplicațiilor multimedia sau de alt tip de pe alte site-uri să fie incluse într-un anumit site pentru a face navigarea mai utilă.

Această politică se referă la cookie-urile și paginia web operată de Școala Nr.56 cu sediul în București, B-dul Pache Protopopescu 109A.

 1. Ce sunt Cookie-urile?

"Cookie"-ul ("browser cookie" sau "HTTP cookie") este un fișier de mici dimensiuni, format din litere și numere, care va fi stocat pe computerul, terminalul mobil sau alte echipamente ale unui utilizator de pe care se accesează internetul.

"Cookie"-ul este instalat prin solicitarea transmisă de către un web-server unui browser (ex: Internet Explorer, Chrome) și este complet “pasiv” (nu conține programe software, viruși sau spyware și nu poate accesa informațiile de pe hard driver-ul utilizatorului).

 1. Rolul fișierelor de tip Cookie

Aceste fișiere permit recunoașterea terminalului utilizatorului și prezentarea conținutului într-un mod relevant, adaptat preferințelor utilizatorului.

"Cookie"-urile asigură utilizatorilor o experiență plăcută de navigare și susțin eforturile SIVECO Romania pentru a oferi servicii comfortabile utilizatorilor.

De asemenea, sunt utilizate în pregătirea unor statistici anonime agregate care ne ajută să înțelegem cum un utilizator beneficiază de paginile noastre web, permițându-ne îmbunătățirea structurii și conținutului lor, excluzând indentificarea personală a utilizatorului.

 1. Tipuri de cookie-uri folosite pe site-ul www.scoala56.com

Pe www.scoala.56.com  se folosesc "Cookie"-uri per sesiune (seession based):

 • datele pot fi citite și de la nivel de server
 • datele au un timp de expirare (după acest timp ele vor fi șterse automat)
 • cantitatea ce poate fi salvată este de aproximativ 4096 bytes.
 1. Cum sunt folosite cookie-urile pe www.scoala.56.com?

Vizita dvs. pe www.scoala.56.com poate instala fișiere de tip cookie pentru a:

 • analiza performanța site-ului
 • realiza analize privind profilul vizitatorilor și de înregistrare
 • realiza analize de localizare (geotargetting)
 1. Cookie-urile înregistrează sau/și conțin date personale?

"Cookie"-urile în sine nu solicită informații cu caracter personal pentru a putea fi utilizate și, în cele mai multe cazuri, nu identifică personal utilizatorii de internet.

Datele personale colectate prin utilizarea "Cookie"-urilor pot fi colectate doar pentru a facilita anumite funcționalități pentru utilizator. Aceste date sunt criptate astfel încât persoanele neautorizate nu pot avea acces la ele.

 1. Ștergerea Cookie-urilor

Aplicațiile folosite pentru accesarea paginilor web (browser, de exemplu) salvează "Cookie"-urile pe terminalul utilizatorilor de Internet în mod implicit.

Totuși, setările pot fi schimbate de dvs. astfel încât instalarea automată a "Cookie"-urilor să fie blocată de browser-ul web.

Informații detaliate despre modurile de administrare a "Cookie"-urilor sunt disponibile în câmpul de setări al browser-ului web.

Vă informăm că limitarea folosirii "Cookie"-urilor poate afecta anumite funcționalități ale modului în care sunt afișate paginile website-ului www.scoala.56.com.

 1. De ce sunt cookie-urile importante pentru Internet?

Cookie-urile sunt importante pentru funcționarea eficientă a Internetului, în interesul utilizatorului, deoarece contribuie la crearea unei experiențe de navigare web simplă și personalizată în funcție de interesele, preferințele și comportamentul fiecărui utilizator.

Blocarea sau dezactivarea Cookie-urilor poate face unele site-uri imposibil de folosit sau pot limita semnificativ experiența dvs. pe web.

Blocarea sau dezactivarea fișierelor Cookie nu înseamnă că nu vă vor mai fi livrate mesaje publicitare, ci că paginile web pe care vă aflați nu vă vor mai oferi o experiență adaptată tipului dumneavoastră de comportament și preferințelor dumneavoastră.

Fișierele de tip Cookie sunt importante pentru:

 • Conținut și servicii adaptate preferințelor dumnevoastră. - categorii de produse și servicii.
 • Oferte adaptate intereselor dumnevoastră - reținerea parolelor - în cazul în care optați pentru această funcționalitate.
 • Reținerea filtrelor de protecție a copiilor privind conținutul web (opțiuni family mode, funcții de safe search).
 • Limitarea frecvenței de livrare a mesajelor publicitare - limitarea numărului de afișări a unei reclame pentru un anumit utilizator pe un site.
 • Furnizarea de publicitate relevantă în funcție de utilizator.
 • Măsurarea, optimizarea și înregistrarea de date legate de performanța site-ului - statistici legate de trafic, conținut vizualizat. Aceste informații sunt importante pentru îmbunătățirea experienței web a utilizatorilor. 
 1. Securitate și aspecte legate de confidențialitatea utilizatorilor

Cookie-urile NU sunt viruși și nu colectează date cu caracter personal.
Totuși, Cookie-urile pot fi utilizate în detrimentul utilizatorilor, de programele de tip Spyware. Deoarece stochează informații despre preferințele și istoricul de navigare al utilizatorilor, Cookie-urile pot fi folosite ca o formă de Spyware. Aplicațiile anti-spyware au rolul de a marca cookie-urile pentru a fi șterse în cadrul procedurilor de scanare anti-virus/anti-spyware.

Browserele au integrate setări de confidențialitate care oferă diferite niveluri de acceptare a Cookie-urilor - precum perioada de valabilitate și ștergere automată la încheierea unei sesiuni web.

 1. Alte aspecte de securitate legate de cookie-uri:

Deoarece toți utilizatorii de Internet au dreptul la protecția identității online, este indicat să fiți informat(ă) în legătură cu posibilele riscuri de securitate. Având în vedere că prin intermediul acestor fișiere se face schimb de informații constant între browser și site-ul pe care îl vizitați, informațiile transmise prin Cookie-uri pot fi interceptate de persoane sau programe neautorizate. De exemplu, acest lucru este posibil în situația în care browser-ul se conectează la server folosind o rețea necriptată/nesecurizată - cum e cazul anumitor rețele Wi-Fi.

Alte atacuri bazate pe Cookie-uri pot fi posibile din cauza unor setări greșite ale acestor fișiere pe servere. Dacă un website nu solicită browser-ului să folosească doar canale criptate, atacatorii pot folosi această vulnerabilitate pentru a primi acces la informațiile transmise prin Cookie-uri. Din aceste motive este esențial să acordați o atenție sporită setărilor prin care vă protejați informațiile personale disponibile online.

 1. Sfaturi pentru o navigare web sigură, bazată pe Cookies

Datorită flexibilității lor și faptului că majoritatea dintre cele mai vizitate site-uri folosesc Cookie-uri, acestea sunt aproape inevitabile. Dezactivarea Cookie-urilor nu vă va permite accesul pe site-uri precum Youtube, Gmail, Yahoo etc.

De aceea, vă oferim câteva sfaturi care să vă asigure o navigare web sigură, prin intermediul Cookie-urilor.

 • Personalizați setările browser-ului în ceea ce privește Cookie-urile.
 • Dacă sunteți unicul utilizator al terminalului, puteți seta termene de expirare a Cookie-urilor prelungite.
 • În cazul în care nu sunteți unicul utilizator al terminalului, luați în considerare ștergerea datelor individuale de navigare de fiecare dată când închideți browser-ul.
 • Instalați aplicații antispyware și faceți-le constant update.
 • Asigurați-vă că browser-ul folosit este mereu updatat, deoarece multe dintre atacurile bazate pe Cookies sunt posibile din cauza punctelor slabe ale versiunilor vechi ale browserelor.

Toate browserele moderne vă oferă posibilitatea de a vă seta personalizat modul de acțiune a Cookie-urilor. Aceste setări se găsesc de regulă în “opțiuni” sau în meniul de “preferințe” al browserului dumnevoastră.

Pentru a înțelege aceste setări, accesați unul dintre linkurile de mai jos, în funcție de browser-ul folosit:

Pentru setările Cookie-urilor generate de terți, vă rugăm să consultați și site-ul http://www.youronlinechoices.com/ro/

 1. Linkuri utile

Pentru a afla mai multe informații despre Cookie-uri și cum funcționează acestea, accesați resursele de mai jos:

 

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE

Informații generale

Școala Gimnazială Nr.56 respectă politica de confidențialitate, urmând prevederile regulamentului 2016/679/UE privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestora (GDPR).

Confidențialitatea datelor dumneavoastră cu caracter personal reprezintă una dintre preocupările principale ale Școlii Gimnaziale Nr. 56, situată în București, B-dul Pache Protopopescu 109A, avînd calitatea de operator de date. Prin urmare, scoala56.com urmărește în permanență asigurarea prelucrării datelor cu caracter personal în strictă conformitate cu principiile privind protecția datelor. Prezenta politică de confidențialitate vizează datele cu caracter personal ale clienților scoala56.com și ale celorlalți utilizatori ai acestei pagini de internet. Prin date cu caracter personal se înțelege orice informații privind o persoană fizică identificată sau identificabilă, colectate prin intermediul acestei pagini de internet.

Categorii de persoane

Școala Gimnazială Nr.56 prelucrează datele cu caracter personal următoarelor categorii de persoane fizice, în funcție de scopul prevăzut mai jos:

 1. a) Elevi, părinți ai acestora, reprezentanți legali ai acestora, alți membri ai familiei, candidați la testele sau examenele naționale, cadre didactice, cadre didactice auxiliare și personal nedidactic în relații contractuale cu Școala Gimnazială Nr.56, candidați la concursurile de ocupare a posturilor din sistemul educațional, studenți care fac practica în Școala Gimnazială Nr.56;
 2. b) Elevi, cadre didactice, cadre didactice auxiliare, personal nedidactic sau alți membri ai familiei acestor categorii enumerate posibili beneficiari ai programelor de protecție socială derulate prin Școala Gimnazială Nr.56 (asigurarea manualelor școlare, Programul "Corn şi lapte", Programul "Euro200", Programul "Bani de liceu", burse, precum și a altor programe similare);
 3. c) Elevi, cadre didactice, cadre didactice auxiliare, personal nedidactic, vizitatori, orice persoană care intră în Școala Gimnazială Nr.56, școală dotată cu sistem de supraveghere video;
 4. d) Orice persoană fizică sau juridică ce are raporturi de natură comercială sau contractuală cu Școala Gimnazială Nr.56.

Datele personale pe care le prelucrează

Nume și prenume

email

Număr de telefon

Scopurile prelucrării

Datele dumneavoastră cu caracter personal furnizate voluntar cu ocazia completării oricărui formular de pe acest site sau furnizate pe orice altă cale pusă la dispoziție prin această pagină de internet sunt prelucrate de către scoala56.com în următoarele scopuri:

 • pentru îndeplinirea obligațiilor legale care revin în sarcina scoala56.com în contextul serviciilor prestate prin această pagină de internet, inclusiv pentru procesarea solicitărilor dumneavoastră formulate prin formularelor acestei pagini de internet;
 • pentru activități de informare pentru produsele și serviciile scoala56.com sau ale instituțiilor partenere prin promovarea celor mai potrivite informații și servicii ale scoala56.com, inclusiv prin transmiterea de către scoala56.com a unor comunicări în acest scop.  Acolo unde este cerut de lege, aveți posibilitatea de a vă exprima consimțământul expres cu privire la utilizarea datelor dumneavoastră în acest scop și primirea de comunicări comerciale prin bifarea căsuței corespunzătoare;
 • în scopul determinării și evaluării intereselor și preferințelor dumneavoastră, utilizând mijloace automate și/ sau neautomate, în vederea generării de oferte personalizate.
 • în scopul evaluării gradului dumneavoastră de satisfacție cu privire la produsele/serviciile scoala56.com;
 • în scopul unor analize statistice ce nu implică crearea de profiluri individuale.

Părțile care au acces la informațiile cu caracter personal

Informațiile înregistrate sunt destinate utilizării de către Școala Gimnazială nr.56 şi sunt comunicate numai următorilor destinatari:

Persoana vizată, reprezentanții legali ai persoanei vizate, angajați ai operatorului cu drept de acces, împuternicitul operatorului, alte persoane fizice/juridice care prelucrează datele personale în numele operatorului, autoritatea judecătorească, poliția, organe de urmărire penală şi alte instituții abilitate de lege să solicite informații.

În cazul în care doriți să ne adresați orice solicitare cu privire la detaliile de mai sus, vă rugăm să ne contactați în scris accesând formularul de contact la adresa https://www.scoala56.com/contact-us sau la următoarea adresă fizică București, B-dul Pache Protopopescu 109A.